Uczysz otwartości i szacunku dla innych? Zgłoś się do XV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata"!

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” przyznawana jest nauczycielom i nauczycielkom, którzy i które:

  • uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych,

  • odgrywają ważną rolę w szkole i społeczności lokalnej,

  • realizują konkretne projekty i działania angażujące dzieci oraz młodzież,

  • ze swoimi działaniami wychodzą poza standard szkolny.

Nabór zgłoszeń trwa do 15 września 2021 roku i jest prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną. Kandydat/ka powinien/a wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy, do którego należy załączyć wszystkie wymagane dokumenty tj. dwie rekomendacje, do 5 załączników, esej na temat umieszczony w formularzu zgłoszeniowym. Wszystkie dokumenty muszą zostać wgrane na platformę.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i FAQ.

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą osoby trzecie, instytucje i organizacje. W tym celu, należy wypełnić formularz podając dane kandydata/kandydatki, z którą następnie się skontaktujemy z prośbą o wypełnienie całego zgłoszenia. Nauczyciele/ki mogą też sami zgłaszać swoje kandydatury. Ze wszystkich zgłoszeń kapituła wybierze ok. 10 nominowanych, a spośród nich jednego laureata bądź laureatkę, który/która otrzyma nagrodę główną w wysokości 15 000 zł. Pozostałe osoby otrzymują wyróżnienia i upominki.

Uroczystość wręczenia nagrody i wyróżnień planowana jest w drugiej połowie października 2021 roku w Sejnach/Krasnogrudzie, w miejscu działalności Fundacji Pogranicze

Celem nagrody jest upamiętnienie Ireny Sendlerowej – działaczki społecznej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny  światowej uratowała ponad dwa tysiące żydowskich dzieci. Nagroda powstała z myślą o wspieraniu nauczycieli, którzy w swojej pracy z uczniami oraz członkami lokalnych społeczności kierują się wartościami bliskimi Irenie Sendlerowej: szacunkiem dla różnorodności, odpowiedzialnością za innych i odwagą.

Nagroda ustanowiona została przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce w 2006 roku, a pierwsi jej laureaci – Robert Szuchta oraz Norman Conard z USA – zostali  wybrani osobiście przez Irenę Sendlerową. W gronie laureatów i laureatek znajdują się również m.in. Anna Kloza, Marzanna Pogorzelska, Małgorzata Rusiłowicz, Mirosław Skrzypczyk (informacje o wszystkich laureatkach i laureatach można znaleźć tutaj). Laureatką nagrody honorowej została także Bożena Szroeder – wybitna polska animatorka kultury. Skład kapituły przyznającej nagrodę można poznać tutaj. Program nagrody prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej. 

 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: Dominika Panfil, dominika.panfil@ceo.org.pl, (22) 659-62-03, wew. 106.